Dekorace

Tipy na Dekorace můžete vkládat ZDE

Nápady na výrobu dekorací z materiálů: Co dům dal. 🙂

Příklad:
Dekorace ze slaného těsta:

20161224_022825

20170116_132745

20170116_132529

slane-testo

Základní slané těsto

200 gr pšeničné mouky

200 gr soli

125 ml vody

Těsto je nutné důkladně prohníst, aby bylo vláčné. Jinak se bude trhat a drobit, pokud se těsto drobí, přidáme trochu vody, pokud se naopak lepí na ruce je třeba přidat trochu mouky. Přidáním 1-2 lžiček lepidla na tapety získáme vlhčí a pružnější hmotu, v tomto případě však pozor na děti. Osobně dávám přednost těstu bez lepidla, je to pro děti zcela bezpečné (pozor rádi ochutnají co vytvořily a ručím Vám za to, že to udělají pouze jednou!).

DOPORUČENÍ – pro děti je vhodnější sušší těsto, protože pod jejich teplýma ručkama rychle změkne.

Žitné slané těsto

300 gr pšeničné mouky

100 gr žitné mouky

400 gr soli

250 ml vody

Žitná mouka dodá dekoracím pěkný hnědavý tón. Tvary z žitného těsta necháme nejprve několik dní zaschnout na vzduchu a pak sušíme velmi pomalu v troubě.

POZOR – těsto z žitné mouky je velmi těžké, a proto údaje o váhovém množství zcela nesouhlasí, proto je ho třeba připravit vždy o něco více než z mouky pšeničné.

Domácí keramická hlína

Na jeden bochánek hlíny budete potřebovat:

1 hrnek kukuřičného škrobu
2 hrnky soli
vodu

Nejprve nasypte 2 hrnky soli do 2/3 hrnku vody a nechte rozpustit, dejte do malého hrnce, nechte přivést k varu a odstavte. Do této slané vody přidejte škrob a půl hrnku studené vody. Míchejte, hmota by měla začít rychle tuhnout. Pokud ne, můžete zahřát na velmi mírném ohni a míchejte než se tak stane. Ztuhlou hmotu nechte vychladit. Než začnete s hlínou pracovat posypte si pracovní místo trochou zbylého škrobu. Pokud chcete skladovat, pak zabalte neprodyšně do igelitového sáčku a nechte v lednici.

Studený porcelán

Studený porcelán je univerzální modelovací hmota.

Co je studený porcelán?

100 letý prapůvod v Argentíně: Směs kukuřičného škrobu, lepidla, oleje a glycerínu.

Nejjednodušší recept na studený porcelán

Variant č.1

¼ šálku jedlé sody, ¼ šálku kukuřičného škrobu (Zlatý klas, Solamyl), ¼ šálku studené vody

Postup: vše za studena smícháme v pánvi s teflonovou vrstvou. Mícháme se současným zahříváním na plotýnce dokud soda nezačne syčet a nezačnou se tvořit hrudky. Mícháme a zahříváme tak dlouho, dokud se nezačne odlepovat od stěn pánve, pak odstavíme z plotýnky překryjeme utěrkou a necháme vychladnout ). Při pokojové teplotě nám vydrží několik dní.

2. varianta

4 dkg jemného kukuřičného škrobu,2dcl bílého lepidla (Herkules), 1PL kyseliny citronové, 3PL lžíce vody, 1PL dětského oleje
Postup: vše za studena smícháme v pánvi s teflonovou vrstvou. Mícháme se současným zahříváním  dokud se nezačne odlepovat od stěn pánve, pak odstavíme z plotýnky překryjeme horku odolným igelitem a necháme trochu vychladnout, poté vložíme do igelitového pytlíku a 24 hod. necháme odležet . Při pokojové teplotě nám vydrží několik týdnů.

3. variant

Potřebujeme: hrnek,  jemný škrob, lepidlo (Herkules, vinylové a pod.) glycerín, a nebo glycerínovou vazelínu (v lékárně), citrónovou šťávu, vodu.
Postup: půl hr vody, ¾ hr lepidla, 2 KL glycerínu, 1KL citrónové šťávy a 1 hr škrobu. Všechno smícháme, zahřejeme až vznikne nelepivá hmota, tu necháme odležet.

Studený porcelán a barva

Malujeme akrylovými barvami, temperovými, make – upem, stíny, sypké barvy a pod. Musíme brát v úvahu, že po vyschnutí budou mít barvy tmavší odstín. Nakonec můžeme nalakovat lakem.

Zo studeného porcelánu sa dajú vymodelovať neuveriteľne realistické ruže a iné kvety

Jak a co modelovat ?

 

Reliéfy

Takto vyzerá Mesačná sonáta očami umelca

Postavičky

Ze starého nové

Šperky, náhrdelníky, náušnice

Nezapomeňme na děti

Loading...
Translate »
Přejít k navigační liště