Rady

Zde budeme umísťovat rady na různá témata
Jedlá soda – rady

1. Čištění zubů
Zubní pasta vyrobená z jedlé sody a 3% peroxidu vodíku je skvělou náhradou ke kupované pastě bez fluoru. Můžete také pouze nasypat jedlou sodu na kartáček s běžnou pastou, abyste dosáhli lepších výsledků. Jedlá soda je ovšem natolik silná, že byste se měli vyhnout každodennímu používání.

Víte, že jedlou sodu používají i profesionální zubaři? A to ze stejných důvodů, jaké zde uvádíme. Technika se jmenuje Air flow a slouží především k odstranění pigmentací. Více o této technice zde.

2. Svěží dech
Nasypte čajovou lžičku do půl hrnku vody a zamíchejte. Směs protřepte v ústech a kloktejte. Poté ústa vypláchněte vodou. Všechny pachy jsou neutralizovány, ne jen překryty.

3. Péče o rovnátka a jiné ústní aparáty
Namočte je ve směsi dvou lžiček jedlé sody rozpuštěné ve sklenici teplé vody. Jedlá soda pomáhá odlepení částeček jídla a neutralizuje pachy. Aparáty můžete také pomocí jedlé sody a kartáčku jednoduše vyčistit.

4. Jedlá soda jako peeling
Vyrobte si pastu ze 3 dílů jedlé sody a 1 dílu vody. S touto pastou jemně masírujte kůži krouživými pohyby. Tato pasta je tak šetrná, že ji můžete používat denně.

5. Deodorant
Pastu, či prášek můžete použít i na Vaše podpaží pro neutralizaci tělesného pachu.

6. Pálení žáhy
O tomto už asi slyšel každý. Jedlá soda je instantní pomocník při pálení žáhy. Dávkování v tomto případě naleznete na obale.

7. Pomocník při poštípání hmyzem a svědění
Při poštípání hmyzem opět použijeme pastu z jedlé sody, kterou natřeme na postižené místo.

8. Mýdlo
Namísto mýdla můžeme použít opět pastu z jedlé sody, tedy 3 díly sody a 1 díl vody, či můžeme vodu nahradit jemným tekutým mýdlem.

9. Zdravé vlasy
Nasypte si do dlaně malé množství jedlé sody spolu s oblíbeným šamponem. Umyjte vlasy tak jako vždy a pořádně propláchněte. Jedlá soda pomůže odstranit zbytky vlasových produktů jako jsou gely, laky a jiné.

10. Čisté kartáče a hřebeny
Pro krásné a zdravé vlasy je potřeba se starat i o kartáče a hřebeny. Odstraňte mastnotu kartáčů z vlasů v roztoku z čajové lžičky sody rozpuštěné v teplé vodě. Nechte několik minut ponořené, opláchněte a nechte uschnout.

11. Jedlá soda do koupele
Přidejte půl hrnku (klasický 0,25l) do koupele a neutralizujte tak kyselost kůže, mastnotu a pot. Jedlá soda Vaši kůži také zjemní.

12. Změkčení chodidel
Stejný postup jako v předchozím bodě platí i pro nohy a převážně pro ně. Při koupeli si jemně masírujte chodidla a jedlá soda Vám je znatelně zjemní.


Jedlá soda jako pomocník při úklidu

13. Čistá koupelna
pro bezpečné a efektivní vyčištění vany, umyvadla i dřezu stačí nasypat jedlou sodu na houbičku a vydrhnout povrch. Poté důkladně opláchnout. Pokud chcete extra čistící sílu, smíchejte jedlou sodu, kuchyňskou sůl a libovolný prostředek na nádobí.

14. Dokonalé čisté nádobí, hrnce i pánve
Přidejte dvě vrchovaté lžíce sody do dřezu s vodou (spolu s prostředkem na nádobí) a nechte odmočit.

15. Čisté houbičky na nádobí
Pokud Vám houbička stále slouží, ale zapáchá,  nechte ji chvíli v silném roztoku 4 lžic sody a čtvrt litru vody.

16. Čistá mikrovlnka
Jen trocha sody na houbičce, vydrhnout a důkladně vytřít vodou. Vše čisté a bez silného chemického zápachu.

17. Čistidlo na stříbro
Pokud máte v domácnosti například stříbrné příbory, smíchejte jeden díl vody a tři díly sody v pastu, která je zas rozzáří. Poté důkladně opláchněte.

18. Čisté hrnky od čaje a kávy
Usazeniny od kávy a čaje, které v hrnku vytváří nejen ošklivé mapy, ale také díky nim hořknou nápoje. Opět stačí na houbičku nasypat jedlou sodu a vydrhnout. Pokud by byly usazeniny příliš zažrané, smíchejte 1/4 litru vody a 1/4 hrnku sody v roztok, ve kterém hrnky necháte přes noc a poté vydrhnete houbičkou se sodou.

19. Vyčistí troubu
Rozprašte sodu na dno trouby a postříkejte vodou, aby ji natáhla. Nechte přes noc a poté setřete a vydrhněte. Popřípadě můžete troubu vyčisti opět pomocí pasty ze sody.

20. Čisté podlahy
1/2 hrnku sody a kýbl teplé vody. Pro zažrané spáry můžete použít náš návod.

21. Čisté zdi i nábytek
Dokonce i čmáranice z pastelek na zdi vyčistíte pomocí sody lehce třené vlhkou houbičkou. Poté utřeme suchým hadrem.

22. Čisté závěsy od sprchy
Opět jednoduše dáme jedlou sodu na kartáč, či houbičku a drhneme.

23. Pomocník do pračky
Podejte pracímu prášku a aviváži pomocnou ruku při praní prádla. Přidejte 1/2 hrnku jedlé sody, která lépe vyrovná PH vody a prádlo bude čistší a jasnější.

24. Jemné praní oblečení pro miminka
Stejný recept jako č. 23, tedy přidat 1/2 hrnku sody do pračky pomáhá i při odstranění extra silných skvrn na oblečení pro miminka, které si o to více zasluhuje jemnou péči.

25. Čisté plenky
Pokud používáte hadrové plenky, rozpusťte 1/2 hrnku sody v půl litru vody a nechte chvíli odmočit.

26. Čisté sportovní vybavení bez zápachu
Roztok z jedlé sody (4 lžíce sody a 0,25 litru teplé vody) použijeme kupříkladu na odstranění zápachu z bot. Zápach ze sportovních tašek můžete odstranit tak, že je vysypete jedlou sodou. Na silnější zápach použijte opět pastu z jedlé sody. (3 díly sody, 1 díl vody)

27. Odstraňte mastné fleky
Mastné skvrny či skvrny od oleje kupříkladu na podlaze garáže snadno vydrhnete pomocí sody a kartáče.

Proti zápachu nohou:

Do umyvadla nalijte teplou vodu a na jeden litr vody přidejte polévkovou lžíci octa. Dvakrát týdně nohám dopřejte tuto lázeň, potom je osušte, namažte antibakteriálním krémem a je klid. Používejte poté pouze bavlněné ponožky a prodyšné kožené boty.

Asi každý, kdo někdy svařoval elektrodou ví, že elektrody mají jakési obaly. A každý ví, že podle obalu rozlišujeme elektrody na rutilové, bazické, kyselé a další. K čemu je obal dobrý, jaké jsou druhy obalů a jaký použít obal na jakou svářečku, se dozvíte v tomto článku…

Proč tam ten obal vlastně je ?

Obal na obalené elektrodě pro ruční obloukové svařování plní tyto základní funkce:

    • chrání tekutý kov před přístupem vzduchu. Tavením obalu vzniká plyn, který zamezuje oxidaci svarové lázně.
    • stabilizuje hoření oblouku. Oblouk je klidnější a snáze zapaluje.
    • tvoří strusku, která formuje svarový kov a zpomaluje jeho chladnutí. To má příznivý metalurgický vliv.
    • čistí a dolegovává svarový kov.
    • zvyšuje produktivitu a rychlost svařování. Týká se pouze obalů s přidaným kovovým práškem.

Druhy obalů.

Druhů obalů může být opravdu mnoho. Ty nejpoužívanější jsou popsány dále:

Rutilový obal
Rutilový obal umožňuje snadné zapálení oblouku a je zvláště vhodný pro zhotovování krátkých svárů i pro překlenovací svary. Rozstřik svarového kovu je minimální, povrch svaru hladký. Elektroda s tímto typem obalu je snadno ovladatelná v různých polohách svařování a odstraňování strusky nečiní potíže. Vzhledem k menšímu závaru se nedoporučují používat na svařování silných plechů, na tlakové nádoby, kotle, apod. Naopak je vhodný na svařování tenkých plechů. Rutilový obal je relativně necitlivý na vlhkost. Rutilové elektrody se zpravidla připojují na MINUS pól stejnosměrného zdroje -svářečky (DC-), nebo na střídavý proud (AC). Existují však i typy na DC+. Typickým zástupcem je rutilová elektroda ER 117 nebo OK 43.32.
Kyselý obal
Elektroda s tímto obalem snáze zapaluje oblouk než bazická elektroda, ale obtížněji než elektroda s rutilovým obalem. Povrch svarového kovu je hladký a lesklý. Struska je snadno odsranitelná. Svarový kov má nižší hodnoty meze pevnosti a kluzu v porovnání s rutilovým obalem, ale vyšší tažnost a vrubovou houževnatost. Elektrody s tímto obalem jsou citlivější na čistotu svarových ploch a svarový kov je náchylnější na vznik trhlin za tepla. Tento, před několika desetiletími dominantní, druh obalu je v současné době zcela vytlačen elektrodami s obalem rutilovým a bazickým. Svařování většími průměry v polohách může být obtížné díky větší tekutosti svarového kovu. Jejich použití se obvykle limituje pevností základního materiálu max. 440 MPa. Kyselé elektrody se zpravidla připojují na MINUS pól stejnosměrné svářečky (DC-), nebo na střídavý proud (AC). V současné době je na trhu pouze elektroda EK 103. Éra kyselých elektrod pomalu končí. Ovšem jiná je situace u obalu Rutil-kyselého, viz dále.
Bazický obal
Svarový kov vyvařený bazickou elektrodou obsahuje nízký obsah difúzního vodíku, což má vliv na dobrou vrubovou houževnatost při snížených teplotách a sníženou náchylnost k trhlinám za tepla i za studena v porovnání s ostatními typy obalů. Ve stejném srovnání dává bazický obal elektrody podstatně vyšší rychlost a tím i výkon navaření především v poloze svařování zdola nahoru. Struska má poněkud horší odstranitelnost z povrchu svaru než struska z kyselého nebo rutilového obalu elektrody, ale odstranitelnost může být stejně charakterizována jako snadná. Obal je citlivý na vlhkost a je nutno respektovat doporučení k uskladnění a přesušování před použitím. Ve výrobě jsou však i elektrody s nízkonavlhavým bazickým obalem. Elektrody s bazickým obalem a s nízkonavlhavou úpravou jsou v současné době nejpoužívanějším typem elektrod pro náročné aplikace, např. výrobu tlakových nádob, offshore konstrukcí, ve stavbě lodí apod. Bazické elektrody se zpravidla připojují na PLUS pól stejnosměrného zdroje – svářečky (DC+). Existují však i typy na střídavý proud (AC). Typickým zástupcem jsou bazické EB 121 nebo OK 48.05 s nízkonavlhavou úpravou.
Rutil-bazický obal
Tento typ obalu kombinuje dobré svařovací vlastnosti rutilových elektrod s vysokou kvalitou svarového kovu danou bazickými elektrodami. Rutil-bazický obal poskytuje nejlepší operativní vlastnosti při svařování koutových svarů jak ve svislé, tak ve vodorovné poloze. Proud může být zpravidla DC+ či AC. Rutil-bazický obal má například elektroda OK 84.42 pro navařování tvrdých vrstev.
Rutil-kyselý obal
Opět se jedná o kombinaci výše uvedených obalů rutilového a kyselého a opět si zachovává to nejlepší z obou obalů. Typickým zástupcem je OK 68.81 pro obtížně svařitelné oceli. Proud může být zpravidla DC+ či AC.
Speciální obaly
Jedná se o celou skupinu různých speciálních obalů pro elektrody na svařování litiny, hliníku, barevných kovů a jiné speciální účely (řezání, drážkování). Složení a vlastnosti těchto obalů jsou závislé na použití elektrody. Příkladem je například grafitový obal na elektrodách ES 723 pro sváření šedé litiny za studena.
Celulózový obal
Má za úkol pouze chránit svarovou lázeň před vzduchem. Výhodou je přechod materiálu v malých kapkách a hluboký závar. Je vhodný pro všechny polohy svařování, zejména shora dolů díky hustému svarovému kovu. Mezi nevýhody patří zejména velice obtížná svařitelnost, vývin značného množství kouře a plynů a hlavně to, že jej nelze použít pro všechny typy svářeček. Používá se též v kombinaci s obalem rutilovým jako Rutil-celulózový obal.

Poznámka: pro jaký typ svářecího proudu (DC-, DC+, AC) je elektroda s daným obalem určena, se vždy dočtete na štítku na krabičce.

Stejně jako spousta jiných věcí i obaly elektrod mají svoje značky a zkratky. Zde jsou:

A – kyselý
B – bazický
C – celulózový
R – rutilový
RA – rutil-kyselý
RB – rutil-bazický
RC – rutil-celulózový
RR – rutilový tlustý (U tlustého obalu je poměr mezi průměrem obalu a průměrem jádra > 1,6)

Tak jaký obal zvolit?

Máte svářečku a nevíte jaké elektrody jsou pro ni vhodné? V případě speciálních elektrod je obal dán typem elektrody a moc na výběr nemáte. U elektrod pro svařování ocelí si můžete vybrat. Takže: vlastníte-li zdroj střídavého proudu, tedy svářecí transformátor bez usměrňovače, sáhněte po kyselé nebo raději rutilové elektrodě. Pokud máte stejnosměrnou svářečku (trafo s usměrňovačem, tyristorový usměrňovač, “rotačku” nebo moderní invertor), můžete použít jakýkoliv obal. Jen si dejte pozor na doporučenou polaritu, tedy jestli elektroda bude na “mínusu” nebo na “plusu”. Kam co dát, je vždy napsáno na krabičce nebo v katalogu výrobce elektrod. Zpravidla je to tak, že rutilky a kyselé připojujeme na MINUS a bazické zase na PLUS svorku svářečky. A jestli jsou na invertoru lepší bazické nebo rutilové? No to je otázka… Jak kdy.

Pro amatérské účely se ale doporučuje rutilka na všechny typy svářeček, včetně invertorů.

Rutilový obal umožňuje snadnější zapálení oblouku, struska je lépe odstranitelná, má menší rozstřik a hlavně: je méně citlivý na vlhkost!

A tak se tady kdejaká zahradní branka svařuje mokrou elektrodou, buší se do toho oklepávacím kladívkem, protože struska nejde dolů a brousí se nadměrný rozstřik.

 

Elektrody
Elektrod je spousta. Nebojte se experimentovat.