Superpotraviny

Moringa – vypěstujte si vlastní superpotravinu!

Rostlina superlativů

Moringa olejodárná (Moringa olifera) je nenápadný strom s oválnými listy podobnými akátu. Patří mezi brukvovité rostliny a je neobyčejně bohatá na důležité živiny, obsahuje více než 90 živin důležitých pro lidské zdraví – vitaminy, minerály, enzymy,  aminokyseliny a antioxidanty a další. Nejvíce jich je v listech, ale ke konzumaci jsou vhodné i květy a semena. Listy lze jíst přímo, přidávat  do salátu a dalších jídel nebo připravovat z nich po usušení čaj.

Moringa ve světě

Moringa je původem z Himalájí, ale postupně se rozšířila do dalších tropických a subtropických zemí Asie, Afriky i Ameriky. Je to nenáročný strom, kterému se daří v suchém a teplém klimatu. Nejlépe mu vyhovuje teplota mezi 25 a 40 °C.  Nesnáší mráz a už při 15°C přestává růst. Zato je imunní vůči škůdcům a nemocem. Roste velmi rychle: v příznivých podmínkách vyroste až 6 metrů za rok a již v prvém roce kvete a produkuje semena. Ve své domovině dorůstá až dvanácti metrů, ale protože se seřezává, bývá menší.

Moringa doma v květináči

Kdo se blíže seznámí s pozitivními účinky moringy na naši výživu a zdraví, i s jejím dalším využitím pro výživu a léčení zvířat i rostlin, určitě zatouží mít ji doma, přesně jako já. I když podmínky u nás nejsou optimální, lze ji pěstovat jako pokojovou rostlinu v domácnosti nebo ve skleníku. Semena se doporučuje nejprve zhruba 48 hodin máčet ve vodě, aby nabobtnala. Potom se zasadí asi 1 cm hluboko do zeminy pro semenáčky smíchané s pískem. Použít  lze i substrát pro kaktusy. K vyklíčení dochází přibližně do 14 dnů, proces ale může trvat i déle. K uvážení stoji i umělé světlo. Nejvhodnější je umístění na okenním parapetu, blízko topení nebo v zimě i nad radiátorem. Květináč lze podložit kouskem polystyrenu obaleným hliníkovou fólii.

Pozor: mladé rostlinky špatně snášejí přesazování, jsou choulostivé a je nutno jim věnovat péči. Ani zalévání se nesmí přehánět: přebytek vody signalizuje žloutnutí listů, vodu zespodu nesnáší vůbec.  Přihnojovat není třeba. Když kmínek dosáhne průměru asi 5 mm a výšky kolem 1 m, rostlina už je dostatečně odolná a leccos přežije. Snese i seříznutí a i když ji v zimě opadá listí a  vypadá jako mrtvá, tak znovu obrazí.

V dobrých podmínkách rostlina již prvním rokem vykvete latami květů bílé krémové barvy, po odkvětu vytváří dlouhé trojhranné lusky se semeny. V horkém létě lze rostliny nechat venku, ne však větrném místě. Stromky moringy nejsou samotáři, je lépe jich mít skupinku.